Spotkanie policjantów z uczniami klas I – III

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rozpoczęły się działania policyjno-profilaktyczne pod nazwą “Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci spotykają się w szkołach z uczniami i rozmawiają z nimi m. in. o prawidłowych nawykach komunikacyjnych. Ponadto uświadamiają o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać w drodze do i ze szkoły.

W rudnickiej szkole także odbyło się takie spotkanie .Policjanci, w ciekawy i przystępny sposób opowiedzieli najmłodszym uczniom naszej szkoły, jak prawidłowo przechodzić przez ulicę oraz przypomnieli, po której stronie drogi należy się poruszać, gdy nie ma chodnika. Policjanci podkreślili też, jak ważne jest zakładanie kasku podczas jazdy na rowerze czy hulajnodze oraz noszenie elementów odblaskowych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w rozmowie, dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami oraz chętnie zadawały pytania naszym gościom.

Spotkanie było niezwykle pouczające i mamy nadzieję, że poruszone tematy pomogą naszym uczniom bezpieczniej poruszać się po drodze.

Elżbieta Ptaszyńska
Agata Nowak-Zawada
Piotr Rasztar

„Dzień Kropki” u najmłodszych

„KROPKA”

Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna.
Gdy maleńkiej Vashti bardzo zrzedła mina.
Miała za zadanie znaczek namalować,
jednak ona chciała farbki swoje schować.

W zdolności dziewczynki pani uwierzyła.
Kolorową kropkę w ramki oprawiła.
Cieszą nasze oczy kropki wesolutkie,
talenty wskazują: duże i malutkie.

Vashti pokazała, że prób nam potrzeba,
bo odkryć zdolności inaczej się nie da.
Kropki kolorowe wędrują po świecie.
Talenty wskazują, o których nie wiecie.
(J. Okuniewska, B. Skrzypiec)

Agata Nowak-Zawada

Football3 w szkole 2025/2026

Wystartował nowy rok programu 𝗳𝗼𝗼𝘁𝗯𝗮𝗹𝗹𝟯 𝘄 𝘀𝘇𝗸𝗼𝗹𝗲! 12 września w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej spotkali się edukatorzy football3 z 17 szkół podstawowych w Polsce, by wspólnie zaplanować działania na nadchodzące miesiące. W spotkaniu udział wzięły także nasze nauczycielki: Anna Adamczyk-Urzyńska, Anna Krzak i Katarzyna Pawlaczyk.
 
Podczas szkolenia omówiono:
  • cele i zadania programu – jak odkrywać superMOCe z football3
  • przygotowanie lokalnych konferencji i warsztatów edukacyjnych w całej Polsce,
  • wsparcie nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej w Polsce 
  • i ważne tematy o zdrowiu dziewcząt i kobiet – Menstrual Awareness oraz Breast Health, dzięki inicjatywie #adidas Breaking Barriers.

To był dzień pełen inspiracji, wymiany doświadczeń i pozytywnej energii na cały rok szkolny! 

 
Katarzyna Pawlaczyk

Warsztaty teatralne

W sobotni deszczowy dzień – trzynastego września – szesnaścioro uczniów naszego szkolnego koła teatralnego „Za kulisami” wzięło udział w warsztatach teatralnych przeprowadzonych przez reżysera teatralnego pana Jerzego Kaszubę. Niezwykle ciekawe i inspirujące zajęcia zorganizowane były przez GOKSiR w Rudnikach w ramach projektu „Ocalone dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci”. Podczas spotkania młodzi adepci sztuki dowiedzieli się m.in., że dobrzy aktorzy muszą charakteryzować się takimi cechami jak: umiejętność skupienia, zaciekawienia oraz przekazywania prawdy. Członkowie koła uczestniczyli też w licznych ćwiczeniach ruchowych: ukrywanie się za tarczą, odgrywanie lokomotywy, utrzymywanie kartki przy dłoni bez trzymania. Kształcili sprawność językową: głośno wyśpiewywali samogłoski, odczytywali tekst z odpowiednią intonacją i wypowiadali słowa, w których pojawiają się grupy spółgłoskowe.

Warsztaty były dla uczniów niezwykłą lekcją. Podczas ich trwania przełamali nieśmiałość, doskonalili umiejętność pracy w grupie oraz nabyli cenną wiedzę. Czas spędzony na zajęciach był fascynującą przygodą.

Anna Kokot

Z Orlika na Stadion U13 i U15

11 września na boisku piłkarskim rozegraliśmy etap lokalny turnieju „Z Orlika na Stadion” w kategoriach chłopców U13 i U15. W sportowych zmaganiach udział wzięło 11 drużyn ze szkół w Dalachowie, Jaworznie, Oleśnie i Rudnikach. Było mnóstwo emocji, wiele pięknych bramek, radości i dziecięcych sukcesów.
 
Szkołę roprezentowali uczniowie:
  • kategoria U13 –  PSP Rudniki I: Wiktor Barczyk, Antoni Birlet, Filip Lentner, Stanisław Mońka, Mikołaj Pilarski, Łukasz Stanek, Aleksander Strugała, Mikołaj Strugała, Adrian Walacik, Mateusz Wilk. (5 miejsce)
  • kategoria U13 – PSP Rudniki II: Dominik Kościelny, Aleksander Maruszewski, Miłosz Mateja, Tobiasz Mateja, Antoni Mazurek, Przemysław Pietrzak, Franciszek Porębski, Leon Rosak, Marcel Świerczyński, Antoni Wodecki. (1 miejsce – awans do etapu regionalnego)
  • kategoria U13 – PSP Rudniki III: Adam Aounzou, Franciszek Bryś, Marcel Jachymski, Mateusz Mazurek, Antoni Sas, Jakub Tobis, Błażej Włoch, Szymon Włoch, Franciszek Żyta. (4 miejsce)
  • kategoria U15 – PSP Rudniki I: Natan Cybiński, Aleksander Kaczor, Aleksander Korzekwa, Tymon Paruch, Wiktor Pilak, Mikołaj Zając, Paweł Żyta.
  • kategoria U15 – PSP Rudniki II: Wojciech Morawiak, Szymon Panek, Adam Pawelec, Igor Stanek, Filip Urbański.

Wielkie brawa dla wszystkich uczestników oraz podziękowania dla nauczycieli. Tak – to było naprawdę piłkarskie święto, a wszystko dzięki udziałowi szkoły w programie Aktywna Szkoła. Relacja z turnieju

Katarzyna Pawlaczyk

 

 

Narodowe Czytanie w Rudnikach

W minioną sobotę, 6 września 2025 roku, w całej Polsce odbyło się po raz kolejny Narodowe Czytanie, inicjowane przez Prezydenta RP. Gminna Biblioteka Publiczna w Rudnikach organizowała to wydarzenie po raz dziewiąty, zapraszając do udziału przedstawicieli władzy i szkół naszej gminy, harcerzy oraz osoby indywidualne. Naszą szkołę reprezentowali: Zosia Kołodziejczyk, Paulina Krzak i Piotr Kościelny wraz z nauczycielką biblioteki Jadwigą Głowacką oraz uczniowie z grupy harcerzy i koła teatralnego GOKSiR w Rudnikach.

W tym roku odkrywaliśmy na nowo twórczość Mistrza z Czarnolasu, Jana Kochanowskiego, którego pieśni, fraszki i treny poruszają nasze umysły i serca. Tym razem czytanie odbyło się w budynku biblioteki, gdzie oprócz poezji wybrzmiała również przepiękna muzyka, stylizowana na renesansową, w wykonaniu Michała Jędryszka.

Dziękujemy naszym uczniom za obecność, a pani Marii Morawiak za przygotowanie i piękne prowadzenie tego wydarzenia. Biblioteka publiczna zaprasza wszystkich miłośników literatury, tych, którzy czytali po raz pierwszy i tych, którzy biorą udział w Narodowym Czytaniu już od wielu lat, na Narodowe Czytanie w przyszłym roku „Dziadów” Adama Mickiewicza.

                                                                                                                              Jadwiga Głowacka

„Pod lipą z Janem Kochanowskim”

Narodowe Czytanie to coroczna kampania społeczna zainicjonowana przez Prezydenta RP. Zainspirowani przez wydawnictwo Nowa Era najmłodsi uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy włączyli się w to przedsięwzięcie. Celem akcji było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów, kształtowanie świadomości znaczenia literatury w życiu człowieka oraz uwrażliwianie na wartość przyrody i znaczenie drzew dla środowiska. Uczniowie poznali sylwetkę Jana Kochanowskiego i zapoznali się z jego twórczością. Po wysłuchaniu fraszki „Na lipę” dzieci z zapałem wykonały szereg aktywności przy muzyce klasycznej z epoki renesansu. Efektem końcowym podjętych działań była zbiorowa praca wszystkich uczniów. Każda klasa pod czujnym okiem wychowawczyni wykonała drzewo lipy. W nagrodę za aktywny udział w akcji uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki do książek oraz klasowe dyplomy. 

Maria Bejm 
Elżbieta Ptaszyńska 
Agata Nowak-Zawada 
Małgorzata Sieja 

Informacja dotycząca wyborów do Samorządu Szkolnego

Informacja w sprawie wyborów do Samorządu Szkolnego w Szkole Podstawowej im. Andrzeja Wajdy w Rudnikach

1. Samorząd Szkolny tworzą wszyscy uczniowie.
2. Prawo głosu mają wszyscy uczniowie klas I – VIII.
3. Do reprezentacji Samorządu wybierani są uczniowie z klas IV-VIII.
4. Nazwiska kandydatów zgłasza się nie później niż na tydzień przed planowanym terminem wyborów opiekunowi Samorządu Szkolnego.
5. Komitet wyborczy tworzy maksymalnie 6 osób.
6. Kandydatem do samorządu może być uczeń, który wyróżnia się zdyscyplinowaniem, wysoką kulturą osobistą, grzecznością wobec nauczycieli i kolegów.
7. Każdy komitet wyborczy ma prawo do przeprowadzenia kampanii wyborczej, w ramach której dopuszcza się:

  • rozdawanie ulotek,
  • wywieszanie plakatów w wyznaczonych do tego miejscach,
  • organizowanie spotkań przedwyborczych w czasie przerw.

8. Głosowanie jest równe, tajne, powszechne i bezpośrednie.
9. Do przeprowadzenia wyborów powołana zostaje Komisja Wyborcza:

  • komisja we współpracy z opiekunem przygotowuje karty wyborcze. – na kartach wyborczych nazwy komitetów wyborczych umieszczone będą alfabetycznie.

10. Zarząd samorządu tworzy komitet wyborczy który zdobył największą ilość głosów.
11. Z przebiegu wyborów Komisja Wyborcza sporządza protokół.
12. Wybory do Samorządu Szkolnego przeprowadzone zostaną 22.09.2025r. na 2,3,4 godzinie lekcyjnej.

 

Anna Adamczyk-Urzyńska

Inauguracja roku szkolnego 2025/2026

1 września po dwumiesięcznej przerwie, opaleni, wypoczęci i pełni zapału do nauki rozpoczęliśmy kolejny rok wytężonej pracy. Zapewne będzie to czas zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń, obserwowania świata, rozwijania zainteresowań oraz poszukiwania dalszej drogi rozwoju. Uroczystej inauguracji roku szkolnego 2025/2026 dokonał dyrektor szkoły, pan Piotr Rasztar. Gościem naszej szkolnej uroczystości była pani Karolina Noga, starszy specjalista Wydziału Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty w Opolu oraz niezawodni i zawsze wspierający nas Rodzice.

Bardzo ważnym punktem inauguracji było ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Po przyrzeczeniu pan dyrektor dużym, kolorowym ołówkiem dokonał pasowania najmłodszych uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Wajdy w Rudnikach.

Nowi uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, prezent zakupiony przez Radę Rodziców oraz podarunek wraz z życzeniami od wójta Gminy Rudniki.

15 pierwszoklasistów powiększyło grono uczniów naszej szkoły.

Podczas uroczystości nie zapomnieliśmy o bardzo ważnym wydarzeniu w dziejach naszego narodu. Pierwszy września kojarzy nam się z rozpoczęciem roku szkolnego. Jednak w historii Polski był taki wrzesień, kiedy klasy nie doczekały się uczniów, a korytarze szkolne gwaru dziecięcych rozmów. Pierwszego września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. Hitlerowskie Niemcy zaatakowały granice Polski. Wielu Polaków oddało życie w obronie naszej Ojczyzny. Dzięki nim możemy żyć i uczyć się w pokoju.

Uczniowie naszej szkoły minutą ciszy uczcili pamięć poległych oraz z wdzięcznością złożyli kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Po oficjalnej uroczystości przy dźwiękach piosenki „A ja lubię swoją szkołę” uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

Maria Bejm