Dzień Zdrowego Śniadania w klasach I-III

6 listopada uczniowie klas I-III świętowali Dzień Zdrowego Śniadania. Tego dnia przypomnieliśmy sobie, jak ważne jest jedzenie śniadania przed rozpoczęciem nauki i jak zdrowe produkty pomagają nam mieć energię przez cały dzień.

Dzieci wspólnie przygotowywały pyszną i kolorową sałatkę owocową. W klasach panowała radość i zapach świeżych, zdrowych potraw!

Podczas zajęć rozmawialiśmy też o tym, które produkty służą naszemu zdrowiu, a które lepiej jeść tylko od czasu do czasu.

Na zakończenie wszyscy zgodnie przyznali, że zdrowe śniadanie to najlepszy sposób na dobry początek dnia!

Samorząd Uczniowski

Brązowi lekkoatleci

7 listopada w Dąbrowie koło Opola odbył się etap wojewódzki turnieju „Lekkoatletyka z Orlika”. Do zawodów zgłoszonych zostało sześć drużyn, jednak ostatecznie rywalizowało pięć: PSP Chróścina, SP nr 1 Głogówek, PSP Dąbrowa, PSP nr 3 Olesno oraz PSP Rudniki.

Zawodnicy w 15-osobowych zespołach mieszanych rywalizowali w sześciu konkurencjach lekkoatletycznych:

  • biegu wahadłowym 10×5 m,
  • drużynowym skoku w dal,
  • trójskoku drużynowym,
  • biegu sztafetowym,
  • rzucie dyskiem,
  • oraz rzucie oszczepem.

Po bardzo wyrównanej i emocjonującej rywalizacji nasza drużyna zajęła 3 miejsce w województwie!

Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom za wspaniałą postawę, sportową walkę i godne reprezentowanie naszej szkoły oraz regionu!

Katarzyna Pawlaczyk

Dzień Postaci z Bajek w naszej szkole

5 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek – święto wszystkich małych i dużych miłośników bajek! Tego dnia nasza szkoła zamieniła się w kolorową krainę pełną bohaterów z ulubionych opowieści.

Na szkolnych korytarzach można było spotkać Kopciuszka, Spider-Mana, Elzę, a nawet kilku piratów i czarodziejów! Uczniowie wszystkich klas z dumą prezentowali swoje bajkowe stroje.

Nie zabrakło także wspólnych tańców na przerwach. To był dzień pełen uśmiechu, fantazji i dobrej zabawy!

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i wspólne świętowanie Dnia Postaci z Bajek!

Samorząd Uczniowski

„Lekka jest fajna” – Zacznij od Lekkiej

5 listopada w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie w ramach ogólnopolskiego projektu „Lekka jest fajna – Zacznij od Lekkiej”, którego organizatorami są Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Opolski Związek Lekkiej Atletyki.

Celem projektu jest popularyzacja lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie do aktywnego stylu życia. Podczas wydarzenia nasi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z mistrzami w skoku wzwyż – Januszem Trzepizurem i Konradem Owczarkiem.

Pod okiem profesjonalistów uczestnicy mogli spróbować swoich sił w różnych konkurencjach lekkoatletycznych, korzystając ze specjalistycznego sprzętu, którego na co dzień nie mamy w szkole. Był to także czas zdrowej rywalizacji w duchu Fair Play, a najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni. Dzięki udziałowi w projekcie szkoła otrzymała również nowy sprzęt sportowy.

Serdecznie dziękujemy za niezwykłą wizytę, cenne wskazówki, inspirujące rozmowy, medale, koszulki i niezapomniane wrażenia!

Katarzyna Pawlaczyk

Lekkoatleci z awansem

4 listopada w naszej szkole odbył się etap regionalny turnieju „Lekkoatletyka z Orlika”. Poznaliśmy najlepsze drużyny, które wezmą udział w finale wojewódzkim!

W turnieju udział wywalczyło 5 drużyn z klas I-IV reprezentujące szkoły z Olesna, Praszki, Ligoty Książęcej i Rudnik – ostatecznie jednak dojechały tylko 3 drużyny. Po rozegraniu wszystkich konkurencji: biegów sztafetowych, pchnięcia do celu, pchnięcia na odległość, skoków i rzutów poznaliśmy klasyfikację końcową zmagań:

1. miejsce – PSP 3 Olesno 
2. miejsce – PSP Rudniki IV 
3. miejsce – PSP Rudniki III 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i trzymamy mocno kciuki za drużynę z klasy IV, która już w najbliższy piątej będzie rywalizować w finale wojewódzkim w Dąbrowie koło Opola.

Relacja z turnieju

Katarzyna Pawlaczyk

1 listopada – Dzień Zadumy i Pamięci

1 listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych – dzień refleksji, wspomnień i wdzięczności wobec tych, którzy odeszli. To czas, w którym odwiedzamy cmentarze, zapalamy znicze i składamy kwiaty na grobach bliskich, oddając im cześć i zatrzymując się na chwilę w codziennym pośpiechu.

W polskiej tradycji dzień ten łączy się ze szczególną atmosferą zadumy i wspólnoty – łączy nas pamięć o rodzinie, przyjaciołach, współpracownikach i wszystkich, którzy mieli wpływ na nasze życie.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem odwiedzili Rudnicki cmentarz i zapalili znicze na grobach nauczycieli i pracowników szkoły. W ten sposób chcemy podtrzymać pamięć o tych, którzy przez wiele lat tworzyli tę szkołę.

Warto w tym czasie znaleźć moment na chwilę spokoju i refleksji – o tym, co naprawdę ważne, i o ludziach, którzy pozostają z nami we wspomnieniach.

Pamiętajmy – póki pamiętamy, oni wciąż są z nami.

Anna Adamczyk-Urzyńska

Półfinał wojewódzki w szachach

28 października w Opolu nasza szkolna reprezentacja wzięła udział w półfinale wojewódzkim w szachach drużynowych w ramach Igrzysk Dzieci. Po zaciętej rywalizacji i pięciu rozegranych partiach zajmujemy 5. miejsce! 

Szkołę reprezentowali uczniowie: Wiktor Barczyk VIa, Antoni Birlet VIa, Filip Lentner VIb, Łukasz Stanek VIa, Helena Włóka V.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! 

Lekkoatletyka z Orlika

27 października uczniowie klas I-IV wzięli udział w wyjątkowych zmaganiach sportowych organizowanych w ramach programu Aktywna Szkoła – Lekkoatletyka z Orlika. Do rywalizacji stanęli niemalże wszyscy najmłodsi sportowcy z naszej szkoły, którzy tego dnia mogli poczuć się jak prawdziwi lekkoatleci, startując w konkurencjach nawiązujących do „królowej sportu” – lekkoatletyki. Nie zabrakło biegów sztafetowych, skoków, rzutów, a nawet „pchnięcia kulą”!
 
Całe wydarzenie przebiegłało w duchu fair play, dobrej zabawy i radosnej rywalizacji. Uśmiechy na twarzach uczestników, głośny doping koleżanek i kolegów oraz ogromne emocje towarzyszyły każdej konkurencji.Bo tego dnia zwycięzcą był każdy, kto z uśmiechem stanął na starcie i dał z siebie wszystko!
 
 

Katarzyna Pawlaczyk

Na Targach Książki w Krakowie…

Za nami kolejne, już 28. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Pojechaliśmy tam w piątek, 24 października. Razem z nami, uczniami z klas szóstych, siódmej i ósmej, pojechali uczniowie ze szkół podstawowych Nr 2 i Nr 3 w Praszce. Dotarliśmy na miejsce trochę opóźnieni, bo tym razem drogę do Krakowa spowolnił nam deszcz, remonty i „korki” na drogach. Ale nam humory i tak dopisywały, nawet chciało nam się śpiewać. Na miejscu okazało się, że już przed godziną jedenastą weszliśmy w ogromne tłumy, które towarzyszyły nam cały czas.

Głównym motywem przyjścia na Targi jest chęć kupienia książki – czytelnicy wychodzą stąd z wielkimi torbami pełnymi książek, ale przychodzą tu także, by spotkać się z autorami, zdobyć autograf.

Po paru godzinach krążenia między stoiskami byliśmy już zmęczeni, ale zadowoleni. Kto chciał, kupił książki- dla siebie, a może też dla kogoś bliskiego.

Deszczowa pogoda popsuła nam trochę dalsze plany – tym razem nie odwiedziliśmy Starówki z Rynkiem Głównym. Pojechaliśmy do Galerii Bronowickiej, aby skorzystać tam z oferty gastronomicznej.

Wróciliśmy z Krakowa w pełni zadowoleni. Na pewno wybierzemy się na kolejną taką wycieczkę.

Jadwiga Głowacka

Wycieczka klas 1-3

24 października 2025r. uczniowie klas 1-3 na scenie kina „Syrena” w Wieluniu obejrzeli bajkę profilaktyczną pt. „Przygody zazdrosnego Liliputka” w wykonaniu aktorów Teatru Króla w Łodzi.

Przedstawienie było pełne wesołych scen. Ukazywało zachowania różnych postaci, a były nimi: Świerszcz, Mrówka, Pajęczyca oraz Pszczoła. które posiadały ludzkie cechy charakteru. Różnice między postaciami uczyły dzieci, że każdy jest inny, ma swoje upodobania oraz przyzwyczajenia. Mimo to, każdego człowieka trzeba szanować. Tematyką przedstawienia były zasady dobrego wychowania, jak i profilaktyka uzależnień. Dzieci dowiedziały się, że w życiu liczą się: prawdomówność, pracowitość, szczerość, uśmiech i pomoc w potrzebie. Młodzi widzowie podczas przedstawienia mogli z entuzjazmem nawiązywać werbalny kontakt z występującymi bohaterami.

Uczniowie z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów przedstawienia, a przy tym dobrze się bawili.

W dobrej atmosferze, wspaniałym nastroju i mnóstwem dobrych rad wróciliśmy do szkoły.

Wychowawczynie klas 1 – 3