IMIENNIK cz. 1.- ZNANI POLACY

Drodzy Uczniowie! Przyszło nam egzystować w dobie nauki zdalnej, gdy rzadziej wychodzimy na dwór i mniej spotykamy się z przyjaciółmi, za to więcej czasu mamy na rozwijanie swoich pasji i poszerzanie wiedzy. Poczytajmy zatem przez kilka miesięcy na szkolnej stronie internetowej biografie znanych Polaków, którzy obchodzą bądź obchodziliby imieniny. Może któregoś dnia zechcecie pójść w ich ślady i przejść do historii Polski.

Zacznijmy od … Mikołaj Kopernika, którego imię pochodzi z języka greckiego i oznacza zwycięstwo ludu.  Świętowałby imieniny 6 grudnia.

Nasz bohater urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Miał troje rodzeństwa: brata Andrzeja
i dwie siostry: Barbarę i Katarzynę. Jego tata był kupcem- sprzedawał miedź, z niemieckiego kupfer, stąd jego nazwisko, mama zajmowała się domem. Gdy rodzice Mikołaja zmarli, opiekę nad nim przejął bardzo  bogaty wuj, który posłał go do wielu szkół. Młody Kopernik chyba lubił się uczyć, bo jego edukacja trwała 12 lat, co na tamte czasy było nie lada wyczynem. Zdobył kilka zawodów: był kanonikiem, lekarzem, żołnierzem, prawnikiem, ekonomistą, no
i astronomem. Jego wielkim hobby było wpatrywanie się w niebo. Po wielu swoich obserwacjach podważył to, w co dotąd ludzie wierzyli. Nie zgodził się z teorią, że Ziemia jest nieruchoma i że Słońce wokół niej krąży, zaczął głosić, że to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca i że gwiazdy też się nie poruszają, że to raczej Ziemia „bawi się” w karuzelę. Swoje spostrzeżenia opisał w książce „O obrotach ciał niebieskich”, która została wydana kilka miesięcy przed śmiercią naszego wielkiego astronoma. Większość ludzi żyjących w epoce Kopernika nie chciała wierzyć w teorię uczonego i księga trafiła do spisu ksiąg zakazanych. Za jej czytanie można było nawet zginąć.

W 1542 roku Mikołaj Kopernik doznał wylewu krwi do mózgu, w wyniku czego został częściowo sparaliżowany i utracił mowę. Zmarł kilka miesięcy później 21 maja 1543 roku we Fromborku. Tam też w katedrze został pochowany.

 

Mikołaj Kopernik

CIEKAWOSTKI:

  • Najsłynniejszy cytat o Koperniku „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię”.
  • Dzieło Kopernika „O obrotach ciał niebieskich” obecnie znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej.
  • Kopernik zajmował się także badaniem przyczyn zarazy w Olsztynie. Odkrył, że jej głównym powodem był spożywany zanieczyszczony chleb, który wcześniej leżał na ziemi.
  • Kopernik nigdy się nie ożenił, ale dwukrotnie był zakochany. Obie panie miały na imię Anna.
  • Za czasów Kopernika nie znano jeszcze dwóch planet: Urana i Neptuna.
  • Na cześć astronoma nazwano jeden z kraterów na Księżycu i Marsie.

Anna Kokot