„Dzień Ziemi” w naszej szkole

Na całym świecie Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia – jest to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych .  

 Motywem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „ Zainwestuj w naszą planetę”.

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody tego święta, aby uświadomić wszystkim, że tak naprawdę, każdy może przyczynić się do poprawy jakości życia na naszym globie. Wystarczy się dobrze rozejrzeć, zastanowić, co możemy zrobić, aby styl naszego życia był bardziej przyjazny dla naszej planety.  

 Działania podjęte przez naszych uczniów: 

  •  W holu głównym uczniowie klasy VIII przygotowali wystawę, na której znalazły się: 

 –  plakaty promujące to święto, 
–   wskazówki „To mogę zrobić już teraz” , 
–   fotografie pod hasłem „To chciałbym ocalić”, które wykonali, spędzając czas na łonie natury.

  • Podczas przerw uczniowie przez cały dzień mieli możliwość oglądania prezentacji multimedialnych pod tytułem „Zainwestuj w naszą planetę” przygotowanych przez uczniów klas VIII i VII. 
  • Na wybranych lekcjach wszystkie klasy włączyły się  w akcję:  „Dzień Ziemi – sprzątam i dbam o moją najbliższą okolicę”, realizowaną w ramach udziału w projekcie „Mamy rady na odpady”. Uczniowie zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki wraz z nauczycielami  i wychowawcami sprzątali wyznaczone tereny. Mimo dużego chłodu ochoczo zaangażowali się w pracę na rzecz ochrony środowiska. Akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska  nie jest tylko okazyjna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. 

Pamiętajmy! – mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.  

                                Sabina Zaręba