IMIENNIK cz. 4- ZNANI POLACY

2 marca życzenia składamy wszystkich Helenom, których imię pochodzi z jęz. greckiego, a oznacza blask, jasność, pochodnię.

Podobno każdy naród posiadał w historii jakąś piękną Helenę. Polacy oczywiście też ją mieli, a mowa  o  Helenie Modrzejewskiej- wybitnej polskiej aktorce teatralnej, która wystąpiła na scenie około sześciu tysięcy razy w ponad 260 rolach.

Helena Modrzejewska urodziła się 02.10.1840 roku w Krakowie jako Jadwiga Helena Misiel. Była dzieckiem Józefy Bendy, wdowy po zamożnym kupcu. W jej domu panowała wielka fascynacja teatrem, toteż nic dziwnego, że dwaj bracia Heleny: Józef i Feliks zostali aktorami. Siostra postanowiła iść w ich ślady. W rozpoczęciu kariery dwudziestoletniej bohaterce niniejszego artykułu pomógł Gustaw Zimajer- przyjaciel domu. Najpierw Modrzejewska (taki pseudonim przybrała na początku kariery) grywała na prowincjonalnych  scenach, potem zdobyła czteroletni kontrakt w Krakowie. W 1868 roku ruszyła na podbój Warszawy. Tam osiągnęła spektakularny sukces. Cała stolica oblepiona była zdjęciami przepięknej i utalentowanej dziewczyny. W tym też czasie aktorka wychodzi za mąż za Karola Chłapowskiego, arystokratę z Wielkopolski. Helena, spełniając swoje kolejne marzenie, wyjeżdża wraz z mężem i synkiem oraz grupą przyjaciół do Kalifornii. Osiadają na farmie. W Ameryce Modrzejewska zyskała status gwiazdy. Ameryka niemal nosiła ją na rękach. Jej imieniem nazywane były kapelusze, proszki do prania, porcelana, mydło i stacje kolejowe. Szczególnie Amerykanom podobała się jej kreacja w „Damie kameliowej”. W 1907 r. Modrzejewska zakończyła 46-letnią karierę aktorską. Najczęściej graną przez nią rolą była Maria Stuart z dramatu Schillera i Lady Makbet. Zasłynęła ze swych interpretacji ról szekspirowskich, których zagrała aż 18. Umarła 08.04.1909 roku w Kalifornii. Jej pogrzeb odbył się w Los Angeles, ale szczątki ciała przeniesiono na Cmentarz Rakowicki w Krakowie.


Helena Modrzejewska

CIEKAWOSTKI:

  1. Słabą stroną Modrzejewskiej był jej cichy głos.
  2. Mężczyźni uwielbiali Modrzejewską- zachwycał się nią Norwid, Stanisław Witkiewicz, Oskar Wild, a Henryk Sienkiewicz był w niej beznadziejnie zakochany.
  3. Okrzyknięto ją najpiękniejszą kobietą XIX wieku.
  4. Syn Modrzejewskiej- Rudolf był konstruktorem mostów w USA, zbudował ich ponad 40.
  5. Była matką chrzestną Witkacego.
  6. W trzy miesiące nauczyła się języka angielskiego.

 

Anna Kokot